Recenze
Nokia E90 je nástupce pracovních nástrojů z ředy 9xxx. Na tohoto nástupce jsme čekali celé 3 roky, stejně jako to bylo minule.
Když E90 necháme zavřenou, vidíme docela normální, ale trošku přerostlou Nokii. Jestli chceme porovnávat, nemůžeme, protože nemáme přímého konkurenta. Jediný konkurent, který už se neprodává je Nokia 9500, 9300/i.
Otevírací mechanismus je několikrát kvalitnější než u předchozích modelů. Obsahuje dvě kovové součástky. Telefon se na pevno otevře ve dnou stupních: první je asi při 100 stupních a druhý až při úplném rozevření. První poloha není pro práci vůbec dobrá a ani z druhou to není žádná sláva. Použité materiály jsou ověřené a kvalitní. Celá vrchní část je kovová prostřední plastová a kryt baterie je opět kovový. Při rozevření telefonu spatříme velmi dobrou QWERTZ klávesnici a pár dalších kláves. Co bych pochválil, je navigační tlačítko, které je příjemně vystouplé a pracuje se s nim na jedničku. Klávesnice má 5 řad a poslední řada je oddělena pochromovanou lištou. Další věcí jsou stížnosti, že klávesnice tlačí na display. Ano, je to tak. Bohužel nemám vlastní skušenost, ale většina lidí si na to stěžuje. Poslední problém je nemožnost přepnutí z QWERTZ na QWERTY klávesnici.
Klávesnici už jsme probrali a zbývá nám display. Je velký a když si pomyslíme hlavní důvod pro který si tento telefon kupujeme, zjistíme, že sám velký display je ten záhadný důvod. Je to jasné, třeba prohlížení webu dostane nový rozměr. Kvalita veškerého zobrazení si zaslouží známku 1.
Když se podíváme na baterii, zjistíme, že je stejně velká jako u E61i. S výdrží je na tom trošku jinak. Při plném zatížení půl dne a při minimálním 3 dny.
Na zadní straně jsou viditelné prvky multimédií. Optika 3,2 Mpix fotoaparátu nemá žádnou krytku a tím je vystavena poškrábání. Vedle fotoaparátu je přisvětlovací dioda. Je tam také krytka pamětové karty, která je originálné zařízena. Na zadní straně jsou dvě mřížky, pod kterými se skrývají reproduktory. Jejich zvuk je na takové mobilní zařízení kvalití a dostatenčně hlasitý. Vrcholem je krytka pamětové karty, která je originálné zařízena. Když jsme u hudby a podíváme se na připojení sluchátek, zjistíme, že je tam Minijack. Já osobně si myslím, že by si zasloužila 3,5 jack, ale na tom asi nic nezměním. Softwarová stránka hudebního přehrávače je stejná jako u většiny Symbianových telefonů. Devadesátka dostala také rádio, které je bez RDS, ale hraje stereo a hraje jak do sluchátek tak z reproduktorů. Ovšem musí být připojena sluchátka (slouží jako anténa).
Fotoaparát je 3,32 Mpix a má přisvětlovací diodu. Prostředí zůstává stejné jako u devadesátpětky. Video natáčí jak ve formátu 3gp tak v MP4. Nejvyšší rozlišení videa je 640 x 480, video je stejné jako u N95.
Jak již jsem naznačil, E90 je uživatelským prostředím podobná většině Symbianových telefonů a hlavně Nokii N95. Jako vrchol pracovní řady Eseries dostala E90 výborný výkon a obří operační paměť. Přes novější operační systém, se nebudu zabývat všemi nabídkami a budu psát jen o těch, které se lisí od jiných Symbianových telefonů. Jako první zmíník kontakty. Když najedeme na jeden kontakt, objeví se vravo všechny podrobnosti, které u kontaktu jsou. To samé je u Správce souborů,kalendáře,zpráv a dokonce i u galerie.
Co se týká připojení má od GPRS až po Wi-fi úplně všechno.
Cena se pohybuje od 23000-27000kč. Nabízí se ve dvou variantách: černá a červená.
Náhledy fotografií ze složky Nokia E90